0
09211252701

CDN چیست ؟ مزایای آن چیست ؟+ ۷ سایت ارائه دهنده cdn

احتمالا نام سایت‌های کلود فلر (cloadflare) و سایت ابر آروان را شنیده اید که برای افزایش امنیت و سرعت سایت معمولا توصیه می‌شوند که از آنها استفاده کنیم اما این cdn چیست و این سایت‌ها چرا به ما خدمات شبکه توزیع محتوا را ارائه می‌کنند.

در این مقاله در مورد شبکه توزیع محتوا یا Content Delivery Network صحبت می‌کنیم که برای افزایش نمره gtmetrix نیز از آن استفاده می‌شود اما هدف نهایی از استفاده شبکه تحویل محتوا افزایش رضایت کاربران سایت است.

سرورهای مختلف در جهان به شبکه اصلی سایت‌های ارائه دهنده سرویس cdn متصل هستند و با فعال سازی شبکه توزیع محتوا با سایت یک نسخه از سایت روی این سرورها در نقاط مختلف جهان قرار می‌گیرد.

هدف نهایی cdn چیست ؟ هدف نهایی کاهش زمان بارگذاری سایت است یعنی مدت زمانی که کاربران باید منتظر باز شدن صفحات سایت بمانند با کاهش این زمان تجربه کاربری (UX) بهبود پیدا می‌کند.

در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا در مورد شبکه توزیع محتوا بیشتر بدانید البته در نظر داشته باشید برای هر سایتی استفاده از cdn مناسب نیست و بهتر است یک سرور معمولی برای سایت تهیه کنید.

قبل از مطالعه این مقاله بهتر است مقاله هاست چیست را مطالعه کنید.

Cdn چیست ؟

شبکه‌های تحویل محتوا (CDN) ستون فقرات شفاف اینترنت هستند که وظیفه تحویل محتوا را بر عهده دارند. چه ما این را بدانیم و چه ندانیم، هر یک از ما روزانه با CDN ها ارتباط برقرار می‌کنیم. هنگام خواندن مقاله در سایت‌های خبری، خرید آنلاین، تماشای فیلم‌های YouTube یا جستجوی اطلاعات در شبکه‌های اجتماعی.

شبکه توزیع محتوا چیست ؟

مهم نیست که چه‌کاری انجام می‌دهید یا چه نوع محتوایی را مصرف می‌کنید، این احتمال وجود دارد که CDN را در پشت هر کاراکتر متن، هر پیکسل تصویر و هر فریم فیلم دریافت کنید که به رایانه شخصی و مرورگر تلفن همراه شما تحویل داده می‌شود برای همین باید بدانید cdn چیست.

برای درک بهتر شبکه توزیع محتوا این ویدئو را از دست ندهید (How does a CDN work to improve page load time)

مقاله ووکامرس چیست را از دست ندهید !

برای درک اینکه چرا CDN ها بسیار گسترده استفاده می‌شوند، ابتدا باید مسئله‌ای را که برای حل آن‌ها طراحی شده است تشخیص دهید. تأخیر آزاردهنده که به‌عنوان “latency” شناخته می‌شود، از لحظه درخواست بارگیری یک صفحه وب تا لحظه نمایش واقعی محتوای آن روی صفحه رخ می‌دهد.

این فاصله تأخیر تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار دارد که بسیاری از آن‌ها مخصوص یک صفحه وب خاص هستند. در همه موارد، تأخیر تحت تأثیر فاصله فیزیکی بین شما و سرور میزبان آن وب‌سایت است که cdn چیست.

مأموریت CDN این است که عملاً آن فاصله فیزیکی را کوتاه کند، هدف بهبود سرعت و عملکرد ارائه سایت است پس بهتر است بدانید cdn چیست.

نحوه استفاده از Cdn چیست

برای به حداقل رساندن فاصله بین بازدیدکنندگان و سرور وب‌سایت شما، CDN نسخه حافظه پنهان‌شده محتوای آن را در چندین مکان جغرافیایی (به‌عنوان‌مثال، نقاط حضور یا PoPs) ذخیره می‌کند. هر PoP شامل تعدادی سرور حافظه پنهان است که مسئول تحویل محتوا به بازدیدکنندگان در نزدیکی آن هستند.

برای نوشتن محتوای قوی نرم افزار تولید محتوا خوب برای شما مفید خواهد بود.

درواقع، CDN محتوای شما را هم‌زمان در مکان‌های مختلف قرار می‌دهد و پوشش برتر را به کاربران خود ارائه می‌دهد. به‌عنوان‌مثال، وقتی شخصی در لندن به وب‌سایت میزبان شما در ایالات‌متحده دسترسی پیدا می‌کند، این کار از طریق یک PoP محلی UK انجام می‌شود. این بسیار سریع‌تر از داشتن درخواست بازدیدکننده است و پاسخ‌های شما، سفر به تمام‌عیار اقیانوسی است. به‌طور خلاصه این نحوه کار CDN است.

برای اینکه به خوبی بدانید که cdn چیست باید درباره شبکه و اینترنت هم مطالعه داشته باشید.

چه کسی از CDN استفاده می‌کند؟

تقریباً همه. امروزه بیش از نیمی از ترافیک در حال حاضر توسط CDN ها ارائه می‌شود. این اعداد با گذشت هر سال به‌سرعت در حال افزایش هستند. واقعیت این است که اگر هر بخشی از مشاغل شما آنلاین باشد، دلایل چندانی برای استفاده نکردن از CDN وجود دارد، به ویژه هنگامی‌که افراد زیادی خدمات خود را به‌صورت رایگان ارائه می‌دهند.

شبکه توزیع محتوا
منبع تصویر :‌ wikipedia.org

حتی به‌عنوان یک سرویس رایگان، CDN ها برای همه مناسب نیستند. به‌طور خاص، اگر یک وب‌سایت کاملاً محلی و دارید و اکثریت قریب به‌اتفاق کاربران شما در همان منطقه میزبانی شما قرار دارند، داشتن CDN سود چندانی ندارد.

در این سناریو، استفاده از CDN می‌تواند با معرفی یک نقطه اتصال غیرضروری دیگر بین بازدیدکننده و یک سرور در نزدیکی، عملکرد وب‌سایت شما را بدتر کند.

سئوکاران به خوبی می‌دانند cdn چیست و چرا باید از آن استفاده کرد ولی به علت نقص‌هایی که در بعضی از سرویس های cdn وجود دارد بعضی از دوستان ترجیح می‌دهند برای سایت از شبکه توزیع محتوا استفاده نکنند.

هنوز هم، اکثر وب‌سایت‌ها تمایل به کار در مقیاس وسیع‌تری دارند و استفاده از CDN را به گزینه‌ای محبوب در بخشهای زیر تبدیل می‌کنند:

_تبلیغات

_رسانه و سرگرمی

_بازی آنلاین

_تجارت الکترونیک

_مراقبت‌های بهداشتی

_آموزش عالی

_دولت

بلوک‌های ساختمانی CDN چیست

PoPs (Points of Presence)

به معنای نقاط حضور است. CDN PoPs (نقاط حضور) مراکز داده مستقر استراتژیک هستند که مسئولیت ارتباط با کاربران در مجاورت جغرافیایی آن‌ها را دارند. عملکرد اصلی آن‌ها کاهش زمان رفت‌وبرگشت با نزدیک کردن محتوا به بازدیدکننده وب‌سایت است. هر CDN PoP معمولاً شامل سرورهای حافظه پنهان متعددی است.

سرورهای ذخیره (Caching servers)

سرورهای ذخیره وظیفه ذخیره‌سازی و تحویل فایل‌های ذخیره شده را بر عهده دارند. عملکرد اصلی آن‌ها تسریع در زمان بارگذاری وب‌سایت و کاهش مصرف پهنای باند است. هر سرور حافظه پنهان CDN معمولاً چندین درایو ذخیره‌سازی و مقادیر زیادی از منابع RAM را در خود جای داده است.

SSD/HDD + RAM

در داخل سرورهای حافظه پنهان CDN، پرونده‌های ذخیره شده در درایوهای حالت جامد و دیسک سخت (SSD و HDD) یا در حافظه دسترسی تصادفی (RAM) ذخیره می‌شوند، بااینکه پرونده‌های متداول‌تر در محیط‌های پرسرعت میزبانی می‌شوند. RAM سریع‌ترین در بین این سه مورد است، معمولاً برای ذخیره مواردی که بیشترین دسترسی به آن‌ها وجود دارد، RAM استفاده می‌شود.

شروع به استفاده از CDN کنید

برای کار CDN، باید دروازه ورودی پیش‌فرض برای تمام ترافیک ورودی باشد. برای تحقق این امر، باید پیکربندی‌های دامنه ریشه DNS خود را تغییر دهید (به‌عنوان‌مثال domain.com) و زیر دامنه‌های خود (به‌عنوان‌مثال، www.domain.com، img.domain.com).

برای دامنه ریشه خود، رکورد A آن را تغییر می‌دهید تا به یکی از محدوده‌های IP CDN اشاره کند. برای هر زیر دامنه، ضبط CNAME آن را تغییر دهید تا به آدرس زیر دامنه ارائه‌شده توسط CDN (به‌عنوان‌مثال، ns1.cdn.com) اشاره کند. در هر دو مورد، این منجر به مسیریابی DNS تمام بازدیدکنندگان از CDN شما می‌شود به جای اینکه به سرور اصلی خود هدایت شوید.

اگر هر یک از این‌ها گیج‌کننده به نظر می‌رسد، نگران نباشید. فروشندگان CDN امروز دستورالعمل‌های گام‌به‌گام را برای عبور از مرحله فعال‌سازی ارائه می‌دهند. علاوه بر این، آن‌ها از طریق تیم پشتیبانی خود کمک می‌کنند. تمام مراحل به چند نسخه و چسباندن می‌رسد و معمولاً حدود پنج دقیقه طول می‌کشد.

تکامل CDN ها

CDN های تجاری از دهه 90 وجود داشته است؛ مانند هر فناوری دهه‌های دیگر، آن‌ها چندین مرحله تکاملی را پشت سر گذاشتند تا اینکه به یک بستر تحویل نرم‌افزار قوی تبدیل شوند.

مسیر توسعه CDN توسط نیروهای بازار، ازجمله روندهای جدید در مصرف محتوا و پیشرفت‌های گسترده اتصال، شکل گرفت. مورد دوم توسط فیبر نوری و سایر فن‌آوری‌های ارتباطی جدید فعال شده است.

اگر به سئو علاقه دارید مقاله ابزار تحقیق کلمه کلیدی را از دست ندهید !

به‌طورکلی، تکامل CDN را می‌توان به سه نسل تقسیم کرد، هر یک از آن‌ها قابلیت‌ها، فن‌آوری‌ها و مفاهیم جدیدی را به معماری شبکه خود ارائه می‌دهد. به موازات کار، هر نسلی شاهد روند نزولی قیمت‌گذاری خدمات CDN بوده و تبدیل آن به یک فناوری بازار انبوه را نشان می‌دهد.

مزایای استفاده از cdn

اینترنت یک فضای مجازی بی‌نهایت است، با بیش از 2.5 میلیارد کاربر در سراسر جهان. به کسب‌وکارها فرصت بی‌نظیری داده شده است تا بتوانند به میلیون‌ها مشتری در سراسر جهان برسند. این سؤال همچنان باقی‌مانده است – چگونه می‌توان باوجود تأخیر، ارتباط ضعیف و تهدیدهای امنیتی رو به رشد، عملکرد وب و تجربه کاربری عالی را ارائه داد.

استفاده از شبکه‌ی توزیع محتوا روی سئو تکنیکال سایت تاثیر مثبت می‌گذارد و می‌تواند موجب افزایش رنک سایت شود !

مزایای استفاده از cdn

اینجاست که شبکه تحویل محتوا (CDN) وارد عمل می‌شود و به ابزار شماره 1 برای ارائه عملکرد وب بهینه و ایمن تبدیل می‌شود، باوجود مکان کاربر نهایی. این برای هر تجارت جهانی ضروری است و در اینجا 7 مزیت برتر استفاده از CDN برای پشتیبانی این ادعا آورده شده است:

1. قابلیت اطمینان و زمان پاسخ شما بسیار تقویت می‌شود

وب‌سایت با عملکرد بالا برابر با تبدیل بالا و فروش در حال رشد است. مسائل مربوط به تأخیر و سرعت باعث می‌شود که تجارت وب ناتوان شود و خساراتی به بار آورد. چند ثانیه می‌تواند تفاوت بین تبدیل موفق یا نرخ پرش باشد. CDN قابل اطمینان اطمینان از سرعت مطلوب و انجام یکپارچه معاملات آنلاین را تضمین می‌کند.

2. CDN امکان دسترسی جهانی را فراهم می‌کند

بیش از یک سوم جمعیت جهان آنلاین هستند، این بدان معنی است که استفاده جهانی از اینترنت طی 15 سال گذشته به‌طور چشمگیری افزایش یافته است. CDN ها راه‌حل‌هایی را از طریق شتاب ابر با POP های محلی ارائه می‌دهند. این دسترسی جهانی، هرگونه تأخیری را که معاملات آنلاین از راه دور را قطع کرده و باعث بارگذاری کند می‌شود، از بین می‌برد.

3. CDN در هزینه‌های زیادی صرفه‌ جویی می‌کند

استخدام CDN منجر به پس‌انداز قابل‌ملاحظه ای برای یک تجارت می‌شود. CDN جهانی به‌جای سرمایه‌گذاری در زیرساخت‌ها و ارائه‌دهندگان خدمات جداگانه در سراسر جهان، می‌تواند نیاز به پرداخت هزینه میزبان خارجی پرهزینه را از بین ببرد و درنتیجه باعث صرفه‌جویی زیادی در کسب‌وکار شما می‌شود.

CDN جهانی یک پلت فرم واحد را برای رسیدگی به همه عملیات جداگانه ارائه می‌دهد که در مناطق مختلف با قیمت مناسب کار می‌کند. CDN همچنین برای شرکت‌هایی با بودجه محدود توصیه می‌شود.

4. 100٪ در دسترس بودن

با توجه به توزیع دارایی‌ها در بسیاری از مناطق، CDN ها دارای مکانیسم‌های سنجش در دسترس بودن سرور به‌صورت خودکار با تغییر مسیر کاربر فوری هستند. درنتیجه، وب‌سایت‌های CDN حتی در هنگام قطع گسترده برق، مشکلات سخت‌افزاری یا مشکلات شبکه، دسترسی 100 درصدی را تجربه می‌کنند.

5. بار سرور را کاهش دهید

قرار دادن استراتژیک CDN می‌تواند باعث کاهش بار سرور در اتصالات متصل به شبکه شده، ظرفیت کلی را آزادکرده و هزینه‌های تحویل را کاهش دهد. اساساً، محتوا در چندین سرور پخش می‌شود.

6. پشتیبانی مشتری 24/7

اینکه بتوان مشتری را در 24 ساعت شبانه‌روز بدون معطلی پاسخگو بود یکی از رازهای کسب‌وکارهای موفق است. CDN های با کیفیت به دلیل پشتیبانی عالی از مشتری شناخته شده‌اند.

به‌عبارت‌دیگر، تیم یک کسب‌وکار همیشه آماده خدمت‌رسانی است. داشتن یک تیم پشتیبانی با پاسخگویی سریع یک تصمیم تجاری هوشمند است – شما فقط هزینه یک سرویس ابری را نمی‌پردازید، بلکه برای یک طیف وسیعی از خدمات که به رشد تجارت شما در مقیاس جهانی کمک می‌کند، هزینه می‌کنید.

7. افزایش تعداد کاربران هم‌زمان

قرار دادن سرورها در CDN ازنظر استراتژیک می‌تواند منجر به افزایش پهنای باند شبکه شود که برابر است با افزایش قابل‌توجه تعداد کاربران دسترسی به شبکه در یک‌زمان مشخص. به‌عنوان‌مثال، در صورت وجود پهنای باند شبکه 100 گیگابایت بر ثانیه با ظرفیت 2 ترابایت بر ثانیه، فقط 100 گیگابایت در ثانیه تحویل داده می‌شود.

بااین‌حال، با یک CDN، 10 سرور در 10 مکان استراتژیک در دسترس خواهند بود و سپس می‌توانند ظرفیت کلی 100 برابری GB / s را فراهم کنند.

8. حفاظت از DDoS

حملات DDoS به‌غیراز واردکردن خسارات هنگفت اقتصادی، می‌تواند تأثیر جدی بر شهرت و وجهه شرکت یا سازمان قربانیان داشته باشد. هر زمان که مشتری‌ها شماره کارت اعتباری خود را برای خرید آنلاین تایپ می‌کنند، اعتماد خود را به آن تجارت اعلام می‌کنند.

حملات DDoS در حال افزایش است و روش‌های جدید امنیت اینترنت درحال‌توسعه است و جالب است بدانید این نوع حمله یکی از رایج‌ترین روش‌های سئو منفی است !

استفاده از CDN برای جلوگیری از حمله‌ی DDoS

همه این‌ها به افزایش CDN کمک کرده است، زیرا امنیت ابر لایه دیگری از امنیت را اضافه می‌کند. راه‌حل‌های Cloud برای جلوگیری از حمله قبل از رسیدن به مرکز داده شما طراحی‌شده‌اند.

مزایای استفاده از شبکه توزیع محتوا را همچنین می‌توانید در این مقاله که متعلق به سایت کلودفلر (یکی از بهترین ارائه دهندگان سرویس cdn) ببینید ! (www.cloudflare.com)

CDN بازدیدکننده داشته و وب‌سایت شما را فعال و فعال نگه می‌دارد. این بدان معناست که شما نگران حملات DDoS که بر مرکز داده شما تأثیر می‌گذارد نیستید و وب‌سایت تجارت شما ایمن و سالم می‌ماند.

9. تجزیه‌ و تحلیل

شبکه‌های تحویل محتوا نه‌تنها می‌توانند با سرعت‌بالا محتوا را تحویل دهند، بلکه می‌توانند اطلاعات تحلیلی بی‌قیمتی را برای کشف روندهایی که می‌توانند منجر به فروش تبلیغات شوند و نقاط قوت و ضعف تجارت آنلاین شما را کشف کنند، ارائه دهند.

مقاله کاهش رتبه الکسا را از دست ندهید و یاد بگیرید چگونه رتبه الکسا را کاهش دهیم همچنین مقاله الکسا چیست ممکن است برای شما مفید باشد.

CDN ها توانایی ارائه آمار بار در زمان واقعی، بهینه‌سازی ظرفیت برای هر مشتری، نمایش مناطق فعال، نشان دادن محبوبیت دارایی‌ها و گزارش جزئیات مشاهده به مشتریان خود را دارند.

این جزئیات بسیار مهم هستند، زیرا گزارش‌های استفاده پس از اضافه شدن منبع سرور به CDN غیرفعال می‌شوند. تجزیه‌وتحلیل اطلاعات هر آنچه یک توسعه‌دهنده برای بهینه‌سازی وب‌سایت باید بداند را نشان می‌دهد.

گزارش عمیق درنهایت منجر به افزایش عملکرد می‌شود که منجر به تجربه کاربر بالاتر می‌شود و سپس در فروش و نرخ تبدیل بازتاب بیشتری دارد.

استخدام CDN روند رو به رشدی در جامعه اینترنت است. عملکرد و امنیت همه‌چیز هستند – CDN برای ارائه آن در اینجا موجود است. یک وب‌سایت با عملکرد بالا باعث ایجاد درآمد، رشد، حضور در وب و آگاهی از برند می‌شود.

اگر تجارت وب شما دچار مشکل شده است، باید امروز از CDN استفاده کنید.

10. افزایش سرعت سایت با استفاده از شبکه توزیع محتوا

در مورد بسیاری از دلایل مفید بودن شبکه توزیع محتوا صحبت کردیم و در حال حاضر می‌دانیم که cdn چیست و چگونه کار می‌کند و همانطور که شاید حدس زده باشید شبکه توزیع محتوا تاثیر خوبی روی افزایش سرعت سایت دارد و نمره‌ی سایت‌های gtmetrix و google page speed را افزایش می‌دهد.

شبکه توزیع محتوا برای افزایش سرعت سایت (cdn چیست)

در این سایت‌ها با بررسی وضعیت سرعت سایت و زمان بارگذاری المان‌های سایت برای نمایش به کاربر و نمره دهی به آن نمره‌ای در کل به هر سایت داده می‌شود که با استفاده از این cdn می‌توانید این نمره را افزایش دهید.

البته هدف نهایی ما استفاده از cdn برای افزایش نمره سایت نیست بلکه کاهش زمانی است که کاربر باید منتظر بماند تا سایت باز شود با کاهش این زمان نرخ پرش سایت کاهش پیدا می‌کند که سرعت سایت با مدت زمان فعال بودن کاربران در سایت کاملا در ارتباط است.

11. کاهش نرخ پرش

از عوامل مهم در سئو در چند سال اخیر نرخ پرش (Bounce Rate) است که این معیار یک درصد است از تعداد کاربرانی که وارد سایت شده و بخشی که بدون انجام کار خاصی یا کلیک روی چیزی از صفحه خارج می‌شوند.

همانطور که توضیح داده شد با استفاده از شبکه تحویل محتوا و کاهش زمان بارگذاری سایت نرخ پرش کاهش پیدا می‌کند.

بهترین ارائه‌دهندگان CDN سال 2021

1_ StackPath

StackPath یکی از بهترین ارائه‌دهندگان CDN در بازار است. آن‌ها چند سال پیش MaxCDN را خریداری کردند تا خدمات خود را تقویت کنند.

stackpath ارائه دهنده شبکه توزیع محتوا

این مرکز دارای چندین مرکز داده در سراسر جهان است، بنابراین به شما کمک می‌کند سرعت بارگذاری وب‌سایت خود را بهبود ببخشید. بعلاوه، همراه با برنامه آن‌ها به‌طور رایگان با گواهینامه EdgeSSL خصوصی ارائه می‌شود.

2_ Sucuri

Sucuri یک شرکت امنیتی معروف وب‌سایت است که از سایت شما در برابر هکرها، حملات DDoS و بدافزارها محافظت می‌کند. می‌توانید از پلاگین وردپرس آن‌ها برای بررسی و اسکن وب‌سایت خود برای مشکلات امنیتی استفاده کنید.

sucuri ارائه دهنده cdn

آن‌ها در کنار ویژگی‌های امنیتی خود، خدمات CDN را نیز برای کمک به شما در بهینه‌سازی وب‌سایت ازنظر سرعت ارائه می‌دهند. بهینه‌سازی با سرعت سایت برای سئو و چندین دلیل دیگر فوق‌العاده مهم است.

آن‌ها از بهترین سخت‌افزار و فن‌آوری‌های موردنیاز برای بهبود عملکرد سایت شما استفاده می‌کنند؛ و آن‌ها گزینه‌های مختلف ذخیره را برای انواع مختلف وب‌سایت‌ها ارائه می‌دهند.

3_ Cloudflare

Cloudflare یکی از محبوب‌ترین ارائه‌دهندگان CDN در میان وبلاگ نویسان، مشاغل کوچک و متخصصان است. همراه با یک برنامه رایگان و محدودیتی در پهنای باند؛ بنابراین این امر آن را به یکی از بهترین ارائه‌دهندگان CDN رایگان برای وردپرس تبدیل می‌کند.

سرور cdn cloud flare

آن‌ها بیش از 180 مرکز داده در سراسر جهان دارند. این می‌تواند برای بهبود عملکرد، سرعت و امنیت وب‌سایت شما مفید باشد.

به‌راحتی می‌توانید Cloudflare را در سایت وردپرسی خود تنظیم کنید. این منابع به‌طور خودکار منابع وب‌سایت شما را ذخیره می‌کند، اگرچه می‌توانید آن‌ها را از صفحه کنترل پاک‌ کنید.

افزایش امنیت سایت با کلود فلر

یکی از اشکالات Cloudflare این است که برخلاف سایر سرویس‌های CDN مانند StackPath و Sucuri ، باید از یک برنامه برتر استفاده کنید تا از تمام ویژگی‌های امنیتی آن‌ها استفاده کنید.

معایب کلود فلر

حال که می‌دانید cdn چیست باید در مورد معایب کلود فلر هم بدانید البته این عیب‌ها را نمی‌توان کاملا ثابت کرد ولی احتمال بوجود آمدن مشکلاتی که سایت را در معرض خطراتی همچون حذف از نتایج گوگل و کاهش فروش قرار دهد وجود دارد.

اصلا ترسناک نیست ! قرار نیست کلود فلر درآمد سایت را به حساب خود واریز کند بلکه با توجه به اینکه کلود فلر یک سرویس خارجی است و اتصال به هاست های ایرانی توسط این سرویس های خارجی ممکن است دچار مشکل شود توسط بعضی از همکاران توصیه می‌شود از cdn خارجی استفاده نشود.

اما عیب بزرگ برای ما ایرانیان این نیست ! مشکل بزرگ‌تر این است که کلود فلر دارای سرور در ایران نیست به طور مثال یک سرویس مناسب برای سایت‌های ایرانی باید حداقل در تهران تبریز اصفهان مشهد و بندر عباس سرور داشته باشد تا به محض رسیدن درخواست کاربر از نزدیک ترین سرور پاسخ برایش ارسال شود.

این از معایب سرویس کلود فلر برای ما بود ولی موردی مانند حمله‌ی DDoS که در مورد آن توضیح داده‌ام ما را مجبور به استفاده از cdn می‌کند تا سایت ما با سئو منفی ضربه نخورد.

4_ KeyCDN

KeyCDN یکی دیگر از ارائه‌دهندگان محبوب CDN در لیست ما است. با استفاده از افزونه CDN Enabler می‌توانید آن را به‌راحتی در سایت وردپرس خود ادغام کنید.

آن‌ها برنامه‌های “پرداخت هر طور که می‌خواهید” را به مشتریان خود ارائه می‌دهند، این بدان معنی است که شما فقط هزینه آنچه را که استفاده می‌کنید پرداخت می‌کنید. اگرچه این می‌تواند برای وب‌سایت‌های کم بازدید مفید باشد، اما اگر بازدید زیادی از سایت خود داشته باشید، صورتحساب ماهانه ممکن است افزایش یابد.

برخی از ویژگی‌های مهم KeyCDN شامل فشرده‌سازی Gzip، گزارشات در زمان واقعی، گزینه‌های پاک‌سازی فوری، احراز هویت دوعاملی، محافظت از DDoS و موارد دیگر است.

5_ Rackspace

Rackspace یک ارائه‌دهنده خدمات مدیریت و اختصاصی رایانش ابری محبوب است. آن‌ها همچنین خدمات CDN را برای کمک به شما در تقویت عملکرد سایت‌های تجارت الکترونیکی، برنامه‌های وب و سایر وب‌سایت‌ها ارائه می‌دهند.

خدمات cdn rackspace

این سیستم دقیقاً مانند KeyCDN از سیستم قیمت‌گذاری “pay as you go” استفاده می‌کند؛ و برای استفاده از خدمات آن‌ها باید 0.16 دلار به ازای هر گیگابایت پرداخت کنید.

Rackspace بر روی زیرساخت‌های قدرتمند ابر ساخته‌شده است، بنابراین می‌توانید انتظار داشته باشید که سایت وردپرس شما سریع باشد. همچنین، در بیش از 200 مرکز داده در سراسر جهان وجود دارد.

بااین‌حال، باید توجه داشته باشید که تنظیم Rackspace CDN در مقایسه با سایر ارائه‌دهندگان CDN در لیست ما کمی پیچیده است.

6_ Google Cloud CDN

Google Cloud CDN یک سرویس تحویل محتوای کم‌هزینه است که از شبکه جهانی Google استفاده می‌کند. آن‌ها دارای مراکز داده در 90 مکان در سراسر جهان هستند.

google cloud کارگزار cdn

برای ایمن‌سازی وب‌سایت شما بدون هیچ‌گونه هزینه اضافی با یک گواهی SSL ارائه می‌شود. همچنین می‌توانید یکپارچه آن را با Google Cloud Platform ادغام کنید.

جدا از موارد بالا، شما حتی این گزینه را دارید که از اعتبار آزمایشی 300 دلار رایگان آن‌ها برای آزمایش خدمات خود در 90 روز آینده استفاده کنید.

7_ CacheFly

CacheFly یکی از قدیمی‌ترین ارائه‌دهندگان CDN در بازار است. بدون هیچ زحمتی می‌توانید از سرویس آن‌ها برای پخش ویدئو و پخش پادکست استفاده کنید.

سرویس cdn CscheFly

این یک رابط به‌راحتی قابل‌درک است، بنابراین می‌توانید همه‌چیز را به راحتی مدیریت کنید. آن‌ها همچنین از ویژگی‌های امنیتی شامل DDoS و حفاظت از بدافزار برای محافظت از وب‌سایت شما در برابر هکرها استفاده می‌کنند.

یکی از معایب CacheFly در مقایسه با سایر ارائه‌دهندگان محبوب CDN بسیار گران است. برنامه اصلی آن‌ها از 295 دلار در ماه شروع می‌شود که برای بیشتر مشاغل آنلاین مناسب نیست.

کدام از ارائه دهندگان گزینه بهتری‌ست ؟

پس از مقایسه مزایا و معایب خدمات فوق، می‌توان نتیجه گرفت که StackPath بهترین ارائه‌دهنده CDN در بازار است. آن‌ها ویژگی‌های مفیدی را با سرعتی مقرون‌به‌صرفه برای کمک به شما در سرعت بخشیدن به سایت وردپرس ارائه می‌دهند. به علاوه، StackPath دارای ویژگی‌های امنیتی برای محافظت از سایت شما در برابر بدافزار، اسپم و ترافیک بد است.

البته در ایران شرایط می‌تواند تغییر کند زیرا ارائه دهندگان شبکه توزیع محتوا معمولا در ایران سروری ندارند و انتخاب ارائه دهنده ‌cdn کمی سخت می‌شود ولی ابر آروان یکی از شرکت‌های بسیار خوب برای ایرانیان است !

Sucuri سرویس دیگری است که می‌توانیم آن را بسیار توصیه کنیم. اگرچه به دلیل سرویس‌های امنیتی محبوب است، اما می‌توانید از خدمات CDN آن‌ها برای افزایش عملکرد وب‌سایت خود استفاده کنید.

مقاله اصول تولید محتوا را از دست ندهید !

جمع‌بندی و نتیجه‌گیری

سرعت بارگذاری محتوای بالا = تجربه کاربری مثبت !

اگر تمام داده‌ها در یک سرور مرکزی قرار داشته باشند، سرعت محدود بارگذاری بر تجربه کاربر تأثیر منفی می‌گذارد. هرچه فاصله بین دو شی در ارتباط بیشتر باشد (در این حالت کاربر و سرور)، مدت زمان بیشتری طول می‌کشد تا محتوا به هر یک از این اشیا برسد.

به بیان ساده‌تر، هدف از CDN بهبود تجربه کاربر و ارائه کارآمدتر استفاده از منابع شبکه است. ارائه‌دهندگان محتوا مانند شرکت‌های رسانه‌ای و فروشندگان تجارت الکترونیکی به اپراتورهای CDN پول می‌دهند تا محتوای آن‌ها را به مخاطبان خود یعنی کاربران نهایی تحویل دهند.

cdn به زبان ساده چیست ؟

شبکه توزیع محتوا یعنی سرورهایی در مکان های مختلف که سایت ما را نگهداری می‌کنند و به جای اینکه کاربر درخواست را به سرور اصلی ارسال کند از سرورهای cdn استفاده می‌کند.

cdn برای سئو سایت مفید است ؟

cdn به صورت مستقیم تاثیر خاصی روی سئو ندارد بلکه امنیت و سرعت است که با وجود cdn روی سئو تاثیر می‌گذارد پس هر شبکه توزیع محتوایی برای سئو سایت مفید نیست و باید دقت کنید.

چگونه سرویس cdn سرعت سایت را افزایش می‌دهد ؟

فرض کنید در شهرستان میبد هستید ! یک شرکتی که از خدمات آن استفاده می‌کنید هیچ شعبه‌ای در شهر شما ندارد ! اگر نیاز به رفتن به شرکت دارید باید تا تهران بروید ولی اگر شعبه‌ای از شرکت در شهرستان شما باشد چه ؟‌ یا حتی در محل زندگی شما !

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.