0
09211252701

دامنه چیست ؟ دامین سایت به چه معناست ؟

دامنه چیست ؟ با مفهوم دامنه سایت آشنا شوید ! آیا به این توجه کرده‌اید که چرا هر خانه به کد پستی نیاز دارد ؟ چرا هر خانه پلاک دارد ؟ برای کسب و کارهای اینترنتی و وب سایت‌ها باید پلاک و نشانی وجود داشته باشد تا بتوان سایت را شناخت در این مقاله به دامنه سایت می‌پردازیم.

ورود مستقیم به یک سایت با وارد کردن دامنه آن در مرورگر به نفع آن کسب و کار است و نشان دهنده محبوبیت آن سایت است که دامنه را کاربر از حفظ در مرورگر وارد کرده و بدون دردسر و بدون اینکه به سراغ رقبا برود وارد سایت ما می‌شود پس سعی کنید دامنه‌ای برای سایت‌تان تهیه کنید که قابل حفظ کردن باشد.

دامنه یعنی چه و چگونه کار می‌کند ؟

دامنه که در زبان انگلیسی با عنوان Domain شناخته می‌شود همان کد پستی هر فروشگاه یا منزل است اما در دنیای وب و اینترنت که شما در اینترنت برای پیدا کردن یا معرفی یک سایت کافی است دامنه آن را وارد کنید.

درک مفهوم IP

حال که می‌دانید دامنه چیست بهتر است بدانید که دامنه که اسم است خود توسط کتاب DNS که دفتر ثبت اطلاعات اینترنت است به اسم تبدیل شده و از قبل یک IP است.

IP در واقع همان کد پستی است اما هر کسی که وصل به دنیای اینترنت خود شما که الان در حال مطالعه این مقاله به صورت آنلاین هستید یک IP مشخص دارید که سرورها برای ارتباط با شما به آن نیاز دارند.

برای اینکه IP خود را بدانید از سایت whatismyipaddress.com استفاده کنید.

کاربرد دامنه چیست ؟

همانطور که یاد گرفتیم dns آدرس‌های ip را به اسم دامنه تبدیل می‌کند که به ما کمک می‌کند تا نیازی به حفظ کردن یک آدرس ip نداشته باشیم و با دانستن اسم دامنه وارد سایت شویم برای مثال با dns نیازی به حفظ کردن ip ۱۹۸.۲۱۵.۰۱.۱۰ نیست و شما فقط با وارد کردن نامی مثل mysite.com وارد سایت خودتان می‌شوید. (آدرس آي پی و سایت مثال است)

کاربرد دامنه سایت

اماکن خرید دامنه‌های فارسی هم وجود دارد ولی خرید دامنه انگلیسی فعلا رایج است و دامنه‌های فارسی به دلایل مختلف کمتر ثبت می‌شود.

دامنه به دو قسمت تقسیم می‌شود !

دو قسمت یک دامنه را تشکیل می‌دهند که به عنوان آدرس اینترنتی بتوان دامنه را شناخت که این دو قسمت هر کدام نقش مهمی دارند و روی سئو سایت تاثیر گذار هست و بخشی از دامنه که به معرفی آن می‌پردازم مشخص می‌کند که مکان اصلی سایت کدام منطقه است برای مثال دامنه‌هایی با پسوند ir به ایران اشاره دارند.

سه قسمت اصلی دامنه به شرح زیر هستند :

۱. اسم دامنه

اسم دامنه همان نامی است که در در دنیای اینترنت به هیچ عنوان نباید یکی باشد و عبارت منحصر به فردی باید برای این قسمت انتخاب شود برای مثال شما نمی‌توانید اسم digikala.com را ثبت کنید چون قبلا توسط شخص دیگری ثبت شده است.

۲. پسوند دامنه

بخشی از دامنه که مشخص می‌کند سایت از چه نوع یا ویژه چه مکانی است که مثال پسوند ir را خواندیم

زیر دامنه چیست ؟

زیر دامنه (sub domain) آدرسی است که اصطلاح به عنوان زیر مجموعه آدرسی اصلی شناخته می‌شود اگر برای دانلود نرم افزار وارد سایت‌های دانلودی شده باشید معمولا موقعی که برای دانلود اقدام می‌کنید درخواست شما به یک زیر دامنه ارسال می‌شود.

سایت‌های فروشگاهی که دارای دامنه‌هایی رند هستند را می‌توانید با استفاده از وردپرس و افزونه فروشگاه ساز ووکامرس راه اندازی کنید پس مقاله ووکامرس چیست را از دست ندهید.

برای مثال در دامنه سایت tackseo.ir هستید و می‌خواهید فایل دوره بازاریابی محتوایی را دانلود کنید درخواست شما به آدرس dl.tackseo.ir ارسال می‌شود و دانلود شروع می‌شود که .dl زیر دامنه (sub domain) دامنه اصلی سایت ما است البته روش دسترسی شما عزیزان به فایل دوره‌ها و محصولات را تغییر داده‌ایم و شما از طریق Google Drive دسترسی پیدا می‌کنید.

پارک دامین چیست ؟

برای درک پارک کردن دامنه فرض کنید دامنه سایت ما tackseo.ir را به خاطر ندارید و می‌خواهید به صورت مستقیم وارد سایت ما شوید بخش فنی دامنه tackseo.com را برای دامنه اصلی پارک کرده است یعنی شما زمانی که پسنود را به اشتباه .com بزنید به طور خودکار به سایت اصلی tackseo.ir فرستاده می‌شوید.

گاهی از اوقات ممکن است بخشی از دامنه را به خاطر داشته باشید ولی ادامه را آن خیر برای اینکه ux (تجربه کاربری) بهتری داشته باشید دامنه‌هایی که احتمال وارد شدنشان به اشتباه زیاد است به صورت پارک دامین برای دامنه اصلی ثبت می‌شوند تا کاربری که دامنه اصلی را دقیق به یاد ندارد یا اشتباه وارد کرده بتواند به سایت وارد شود.

سایت‌های قوی پارک دامین را جدی می‌گیرند و دامنه‌هایی را برای پارک کردن انتخاب می‌کنند که احتمال می‌دهند ممکن است کاربر دامنه را به اشتباه وارد کند چون با برند سازی خوب کاربران زیادی به صورت مستقیم آدرس سایت را وارد می‌کنند.

چگونه دامنه بخریم ؟

حال که می‌دانید دامنه چیست طبیعتا می‌خواهید دامنه بخرید ! برای خرید دامنه اول بهتر است درباره موضوع سایت‌تان فکر کنید که زمینه فعالیت سایت شما چیست و آیا می‌خواهید محصولی را بفروشید آیا سایت‌تان خبری است ؟

بعد از اینکه نوع و موضوع سایت را انتخاب کردید می‌توانید برای خرید دامنه اقدام کنید که مراحل خرید دامنه را در ادامه به طور کامل توضیح خواهم داد همچنین مقاله cdn چیست می‌تواند برای شما مفید باشد.

خرید دامنه ir

سایت مرجع دامنه‌های ir سایت nic.ir است که باید در ابتدا وارد سایت شوید و برای خود یک شناسه و حساب کاربری بسازید تا بتوانید دامنه برای خود ثبت کنید.

بعد از ثبت نام و ورود به حساب کاربری خود در سایت ایر نیک وارد این آدرس شوید https://www.nic.ir/Domain_Registration و دامنه‌ای که برای خرید مد نظر دارید را در این کادر وارد کنید تا بررسی شود و در صورتی که قبلا توسط شخص دیگری ثبت نشده امکان خرید به شما داده شود.

خرید دامنه

نکته سئو دامنه : بهتر است دامنه را به صورت بلند مدت یعنی بیشتر از ۳ سال ثبت کنید تا از اعتبار بیشتری برخوردار شوید.

تاثیر دامنه سایت روی سئو

یکی از مباحث مهم در سئو دامنه سایت است چون یک دامنه ممکن است از قبل دارای بک لینک باشد یا قبلا پنالتی گوگل شده باشد و زمانی که شما این دامنه را بخرید و سایت را اجرا کنید امتیاز منفی یا مثبت قبلی روی سایت جدید شما هم تاثیر خواهد داشت پس دقت کنید که چه دامنه‌ای می‌خرید.

با بهبود سئو سایت‌تان‌ به کاهش رتبه الکسا کمک کنید.

تاثیر پسوند دامنه در سئو : پسوند دامنه مثل .ir روی سئو تاثیر دارد و باید به اینکه نکته توجه کنید که اگر سایت شما فقط مخاطب هدف داخل ایران دارد بهتر است دامنه را .ir بگذارید ولی اگر سایتی چند زبانه و بین المللی است باید از دامنه‌های بین المللی مانند .com استفاده کنید.

پسوند‌های دامنه دیگر هم وجود دارد مانند پسوند دامنه info و net که هر یک معنای خاصی برای خود دارند که می‌توانید برای خرید دامنه از این پسوندها نیز استفاده کنید.

پسوند ir : پسوندهایی وجود دارند که اختصاصی برای یک کشور و مکان هستند و پسوند ir اختصاصی برای سایت‌های ایرانی است البته سایت‌های ایرانی و فارسی می‌توانند از پسوندهای دیگر استفاده کنند حال که می‌دانید دامنه چیست باید برای بهبود سئو و تجربه کاربری سایت‌تان پسوند مناسب انتخاب کنید.

پسوند com :‌ پسوند دامنه com یکی از محبوب‌ترین ها است برای انتخاب دامنه چون سایت‌های معتبر و شناخته شده در جهان از این پسوند استفاده می‌کنند ! این پسوند برای یک مکان یا ملیت خاص نیست و سایت‌های چند زبانه بهتر است با این دامنه ثبت شوند البته نظرهایی وجود دارد که گوگل به سایت‌هایی با دامنه .com بیشتر اعتماد می‌کند.

پسوند info : دامنه‌هایی که با این پسوند ثبت می‌شوند معمولا سایت‌های خبری و یا دارای راهنمایی هستند که برای دادن اطلاعات به مخاطب طراحی شده اند ولی با دامنه‌های دانشگاهی و آموزشی تفاوت دارد.

پسوند gov : یکی از پسوند های مهم دیگر در دامین پسوند دولتی gov است که سایت‌هایی که این پسوند را دارند سایت‌هایی دولتی و ارگانی هستند که قدرت بک لینک بسیار خوبی دارند.

دامنه سایت gov

پسوند edu : سایت‌های دانشگاهی و آموزشی دارای این پسوند هستند مانند سایت دانشگاه هاروارد که از پسوند دامنه edu استفاده می‌کنند مانند پسوند gov قدرت بک لینک بالایی دارند و مواقعی که در سئو نیاز به اعتبار و قدرت بالا داریم می‌توانیم از این سایت‌ها بک لینک بگیریم.

دامنه سایت edu

بهتر سایت بدانید سئو دامنه چیست ؟ چون در سئو داخلی که برای سایت انجام می‌دهیم و تمام موارد داخل سایت را بهینه می‌کنیم تا کاربران و گوگل از سایت ما رضایت بیشتری داشته باشند دامنه نقش دارد و باید دامنه‌ای مطابق با اصول سئو ثبت کنیم تا بتوانیم رتبه بهتری در موتور جستجو گوگل بگیریم که باید به چند نکته توجه کنید.

کوتاه بودن دامنه : هرچه دامنه کوتاه تر باشد بهتر می‌توان آن را به خاطر سپرد و این به صورت غیر مستقیم روی بهبود تجربه کاربری و سئو سایت تاثیر می‌گذارد و دامنه‌های بلند و با عبارت های نا مفهوم روی سئو سایت اثر منفی می‌گذارد.

تفاوت جستجو کردن با وارد کردن دامنه

زمانی که شما وارد مرورگر دستگاه خود می‌شوید که گوشی همراه است یا لپ تاپ یا کامپیوتر و آدرسی را وارد می‌کنید برای‌تان سایتی را که آدرس‌ش را وارد کرده‌اید باز می‌کند و این با جستجو در گوگل تفاوت دارد ! حال شما می‌دانید که دامنه چیست ؟

وارد کردن آدرس سایت در بالای مرورگر ورود به سایت به صورت مستقیم است که در ابزارهایی مانند Google Analytics و Similar Web که آمار و اطلاعات یک سایت را نشان می‌دهند ‌می‌توانید در بخش ورودی‌های سایت ببینید که چند درصد از ورودی سایت از طریق مستقیم است یعنی کاربران آدرس سایت را به صورت مستقیم در مرورگر وارد کرده و وارد سایت شده‌اند.

برای مثال در مرورگر گوگل کروم در بالا یک پنجره جدید (Tab) ایجاد کرده و در نوار بالایی آدرس سایت ما (tackseo.ir) را وارد می‌کنید به محض زدن دکمه Enter بعد از وارد کردن دامنه سایت ما برای شما باز می‌شود و شما به صورت مستقیم وارد سایت ما شده‌اید.

زمانی که شما در گوگل عبارتی را جستجو می‌کنید برای مثال جستجو می‌کنید امیرحسین اسلامی اطلاعات مربوط به افرادی که نام‌شان امیرحسین اسلامی است یا با این اسم ارتباطی دارند برای شما نمایش داده می‌شود و شما مستقیم وارد سایت من نمی‌شوید ولی برای مثال اگر وارد کنید amirhosseineslami.ir مستقیم وارد سایت من می‌شود البته این آدرس سایت من نیست و برای مثال است سایت اصلی ما تک سئو tackseo.ir است که در آن می‌توانید از محصولات و خدمات ما بهره ببرید.

امیدوارم الان به خوبی بدانید دامنه چیست و توصیه می‌کنم با بازاریابی محتوایی آشنا شوید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.