0
09211252701

بک لینک چیست ؟ ۶ راز ساخت بک لینک قوی

اگر امروز کمی با بهینه سازی سایت و سئو آشنا باشید حتما می دانید که یکی از مهمترین دغدغه های هر سئوکار ساخت بک لینک برای سایت است.

 ولی با پیشرفته بی‌نظیر گوگل انجام این کار برای افرادی که می‌خواهند رتبه سایت خود را افزایش دهند بسیار سخت شده ولی هنوز یک فاکتور بسیار اساسی‌ست.

مقاله سئو چیست را اگر با سئو آشنا نیستید قبل از مطالعه این مقاله بخوانید.

بک لینک همچنان یکی از عوامل مهم رتبه بندی گوگل است و ساخت بک لینک دستی توسط خودمان سئو کلاه سیاه است چون طبق قوانین گوگل این کار موجب پنالتی سایت می‌شود البته که روش‌های مناسبی برای ایجاد بک لینک سالم و و کم خطر وجود دارد.

بک لینک پروفایلی یکی از نمونه روش‌های لینک سازی خارجی است به معنای این است که در وب سایت‌های مختلف حساب باز کرده و لینک سایت در قسمت پروفایل قرار می‌دهیم.

بک لینک چیست ؟

حال که تا این حد گرفتن بک لینک به سایت اهمیت دارد پس از ابتدا باید بدانیم فلسفه و اصل بک لینک چیست ؟

وقتی سایتی به سایت دیگری لینک بدهید یعنی به سایت دوم بک لینک داده است.

تگ لینک در html

منظور از لینک یک تگ html است که در هر کجا قرار بگیرد لینکی ایجاد می‌کند که این تگ a است که برای دریافت بک لینک ما همیشه به این تگ نیاز داریم حتی در لینک‌سازی داخلی.

همه‌ی زحمتی که باید برای لینک‌سازی انجام دهیم همین است که از صفحه‌ای به صفحه‌ی مدنظر خودمان لینک بدهیم.

تفاوت بک لینک با لینک چیست ؟

شاید کمی گیج شده باشید که تفاوت این دو لفظ در چیست که مفهوم ساده آن این است که وقتی از خارج سایت خودمان لینک بگیریم به اصطلاح به آن بک لینک گفته می‌شود.

تفاوت لینک و بک‌لینک

که یکی از بخش‌های اصلی در سئو خارجی و بهینه‌سازی برای فاکتورهای خارجی سایت است ولی خود مفهوم لینک معمولا به لینک‌های داخلی گفته ‌می‌شود که این تحقیق هم می‌تواند به شما کمک کند.

خرید بک لینک چیست ؟

در این میان بعضی از سایتها هستند هستند ارائه پکیج های مختلف سایت‌هایی متفاوتی را به فروش می رسانند و معمولاً به آن به اصطلاح ساخت بک لینک انبوه هم گفته می شود که به صورت بسیار زیاد برای یک سایت لینک‌سازی انجام می‌دهند.

خرید بک‌لینک از نظر گوگل

ولی معمولا به جای اینکه موجب افزایش رنک سایت شود موجب از بین رفتن رتبه‌های فعلی سایت می‌شود که حتی در برخی موارد سایتی که برایش لینک‌سازی انبوه انجام شده دیگر هیچ رتبه‌‌ای نخواهد گرفت.

که در این حالت اعتبار سایت کاملا از بین رفته و دیگر بر نمی‌گردد !

منظور از لینک معتبر چیست ؟

در سئو خارجی بسیار باید به معتبر بودن سایت و جایی که می‌خواهید فعالیت کنید توجه داشته باشید که سابقه بدی از خود به جای نگذاشته باشد.

لینک معتبر از نظر گوگل

هرگاه ما از یک سایت بسیار معتبر لینک بگیریم صددرصد کیفیت آن هم تغییر خواهد کرد این کاملاً بدیهی است شما زمانی که از سایت بی اعتبار و با سابقه بعد لینک بگیرید مطمئنا نتیجه معکوس بر روی سایتتان گذاشتید و ریسک حذف شدن از نتایج را به جا خریده‌اید.

moz بسیار برای تحلیل و بررسی کیفیت بک لینک کاربرد دارد !

گوگل با هربار ساخت بک لینک  اعتبار سایت مقابل را چک میکنند فقط کافیست آن سایت اعتبار خوبی نداشته باشد که این در اصطلاح به نام سه و منفی بسیار استفاده می شود که برای سایتی با استفاده از خرید بک لینک بی‌کیفیت از سایت‌های با اعتبار و سابقه بد موجب کاهش رتبه سایت رقیب شوند.

انواع بک لینک

هر لینک در دو نوع شناخته می شود  آنها در اصطلاح فالو و نوفالو هستند که در اینجا توضیح می‌دهیم که لینک فالو و لینک نوفالو چه معنایی دارد و کاربرد آن چیست.

لینک فالو و لینک نوفالو

بک لینک فالو

برای درک دقیق مفهوم لینک فالو بگذارید یک مثال بزنیم :

فرض کنید که به دنبال یک مکانیک خوب برای ماشین خود هستید و می‌خواهید از کسی بپرسید که چه کسی مکانیک خوب و ماهری است تا بتوان ماشین مرا به خوبی تعمیر کند.

وقتی از آن فرد این سوال را می‌پرسید که چه کسی را برای این‌‌کار پیشنهاد می‌کند می‌گوید فلانی و کار او بسیار عالی‌ست و من او را تایید می‌کنم !

نکته همین جاست که در لینک فالو سایتی که لینک را می‌دهد در حال تایید سایت مقابل هم نیز هست.

بک لینک نوفالو چیست ؟

الان شاید حدس زده باشید که لینک نوفالو چیست و چه تفاوتی با لینک فالو دارد.

در لینک‌سازی نوفالو لینک هنوز لینک است و اعتبار دارد ولی دیگر سایت لینک‌دهنده سایت طرف مقابل تایید نمی‌کند و این مطمئنا اعتباری که انتقال داده می‌شود کم می‌شود.

در لینک‌سازی حتما لینک نوفالو هم ایجاد کنید !

چه تاثیری روی سئو سایت دارد ؟

بک لینک تاثیر بی‌نظیری روی سایت دارد ولی دیگر مثل گذشته نیست که بتوان فقط با ایجاد لینک رتبه خوبی در نتایج گوگل بگیریم که قبلا سئو فقط در همین خلاصه می‌شد.

تاثیر بر سئو و افزایش رتبه سایت

ولی در چند سال گذشته رفته رفته تاثیر لینک‌ها روی سایت بسیار کاهش پیدا کرده به صورتی که الان می‌توان در بیشتر کلمه ‌کلیدی ها بدون داشتن حتی یک بک لینک رتبه خوبی برای سایت بگیریم.

بک لینک ۳۰٪ در از کل سئو و بهینه‌سازی سایت را شامل می‌شود !

ولی هنوز تاثیر بی نظیری روی ۳ سایت دارد که موجب می شود در کلمه کلیدی هایی که هنوز گرفتن رتبه ممکن نیست بدون بر این ما بتوانیم رتبه خوبی بگیریم و همان‌طور که نوشتم ساخت لینک قوی برای سایت کلاً ۳۰٪ از سئو سایت را شامل می‌شود.

برای افزایش اعتبار سایت باید روی روش‌های دیگر نیز کار کنید مانند تولید محتوای کاربر پسند و مناسب برای کاربران به همراه بهینه سازی تجربه کاربری تا کاربران به راحتی در سایت شما فعالیت کنند.

۶ راز ساخت بک لینک قوی

در ادامه ۶ راز ساخت بک لینک قوی برای سایت را معرفی خواهیم کرد و می خواهیم بدانیم چگونه لینک‌هایی با کیفیت و خوب برای سایتمان بسازیم .

۱. طبیعی بسازید !

یکی از مشکلات رایج در  لینک سازی این است که ما سعی می کنیم به صورت منظم برای سایتمان لینک بسازیم که این کاملاً اشتباه است البته در سئو خارجی و نه در لینک‌سازی داخلی.

لینک‌سازی باید طبیعی باشد

طبیعی بودن یک لینک به فاکتورهای زیادی بستگی دارد و نمی‌توان به سادگی لینک های طبیعی تولید کرد و باید به نکات بسیار زیادی در آن توجه کنید ولی اگر بتوانید این کار را به درستی انجام دهید ریسک لینک سازی به شدت کاهش پیدا خواهد کرد.

ابزار ahrefs یکی دیگر از ابزارهای تحلیل بک لینک است.

همانطور که درباره لینک های نوفالو و فالو صحبت کردیم باید بدانید که حتماً در کنار لینک های فالو که به سایتتان می دهید از لینک های نوفالو هم استفاده کنید تا طبیعی به نظر برسد زیرا همه لینک فالو نمی‌دهند.

این در فرآیند سئو سایت بسیار اهمیت دارد !

ولی روی بک لینک نوفالو فقط برای پوشش فالوها حساب باز نکنید چون خود آن هم دارای اعتبار است.

۲. نظم بی‌نظم

 منظور من در اینجا سئو داخلی نیست و فقط در لینک بیلدینگ خارجی که اگر در آن نظم داشته باشید  مشخص می‌شود که شما راز اول را رعایت نکرده اید و به عنوان یک سایت اسپم و کلاه سیاه شناخته می شوید که سریع از طرف گوگل جریمه خواهید شد.

در لینک‌سازی نظم بی‌نظم ۱

 معمولاً این جریمه ها بسیار سنگین هستند که فرصتی برای جبران نداشته باشید پس بهتر است هیچ نظمی را رعایت نکنید و فقط به صورت اتفاقی لینک بسازید.

لازم نیست شما اتفاقی لینک بسازید فقط گوگل باید فکر کند که این لینک طبیعی است !

این بی نظمی باید در تمام موارد رعایت شود به عنوان مثال شما باید به صورت اتفاقی لینک فالو و نوفالو بسازید موارد دیگر مانند ساعت روز اعتبار و ارتباط سایت مورد نظر با ما را در نظر گرفته باشید که به صورت اتفاقی باشد .

۳. انکرتکست متفاوت

انکر تکست همان متنی است که لینک شده و اعتباری که انتقال داده می‌شود بر مبنای همان متن لنگر (Anchor text) خواهد بود و برای اینکه طبیعی لینک سازی خارجی را انجام دهید و دچار پنالتی گوگل نشوید باید متن لنگری قرار دهید که مشکوک نباشد.

۴. کیفیت به جای کمیت

خیلی از سئو کاران به این موضوع توجه نمی‌کنند که یک بک لینک می‌تواند اعتبارش از هزاران بک لینک دیگر بیشتر باشد و این موضوع را به سادگی می‌توانید مشاهده کنید وقتی که می‌بینید هر کسی که لینک بیشتری دارد حتماً در رتبه بالاتری نیست.

دقت کنید که یک لینک می‌تواند تاثیر بیشتری از هزاران لینک داشته باشد !

ولی این به عوامل دیگری هم بستگی دارد ولی به عنوان یک مثال خوب می توان از آن استفاده کرد.

۵. تعداد دامنه یا RD

هر دامنه متفاوتی که به یک سایت لینک بدهد به عنوان یک RD یا تعداد دامنه شناخته می‌شود که وقتی شما از یک دامنه ۱۰۰ لینک گرفته باشید برای گوگل اعتبار بسیار کمتری نسبت به ۱۰۰ دامنه که هر کدام یک لینک داده باشند دارد.

برای انجام لینک سازی خارجی برای سایت باید دقت کنید که گوگل شما را جریمه یا پنالتی نکند چون بازگردانی سایت از پنالتی به حالت عادی کار ساده‌ای نیست و زمان زیادی را از ما می‌گیرد پس روی تولید محتوای خوب تمرکز کنید و در کنار آن با احتیاط لینک سازی را شروع کنید.

۶. ارتباط معنایی سایت

زمانی که شما فرصتی برای لینک سازی خارجی پیدا می‌کنید باید ارتباط سایت پیدا شده را با سایت خود بررسی کنید بک لینک گرفتن از سایت‌هایی که هیچ ارتباطی از لحاظ معنایی و زمینه فعالیت ندارند چندان تاثیری نخواهد داشت.

این کاملا طبیعی است سایتی که در یک حوضه کاملا متفاوت کار می‌کند در همان زمینه اعتبار کسب کرده و زمانی که بخواهد به سایت ما اعتبار انتقال دهد قدرت بالایی نخواهد داشت.

در نتیجه اگر سایتی که می‌خواهید از آن بک لینک دریافت کنید در زمینه شما اعتباری داشته باشد این بک لینک برای شما بسیار ارزشمند خواهد بود و قدرت سایت شما را افزایش خواهد داد.

دیدگاه کاربران
  • آریا 10 آوریل 2021

    سلام مرسی بابت مقاله خوبتون . یه سوال داشتم خدمتتون من حدودا ۱ ماه پیش از سایت انجام میدم سفارش دادم و برام بک لینک زدن ولی الان چند روزی هست که همه‌ی رتبه‌هام افت کرده و خیلیاش رو از دست دادم بعد لیست بک لینک ها رو از سایت moz گرفتم خیلیاش افتضاحن به همون گفتم که بک لینک هارو پاک کنه ولی میگه نمیشه میشه راهنماییم کنید والا هزینه هم کردم ولی حاضرم برگرده همون حالت قبلی

    • سلام ممنون. اول اینکه چرا لیست بک‌لینک‌ها رو از سایت ماز گرفتین ؟ مگه کسی که براتون بک‌لینک زده گزارش‌ش رو بهتون نداده ؟ لینک بیلدینگ که انجام میشه یک گزارش کامل باید ارائه بشه و آدرس صفحاتی که ازش بک لینک گرفته شده رو داشته باشه داخل گزارش و بهتره اول اون گزارش رو بررسی کنید بعد برید سراغ اچرف و ماز و .. و اینکه افت رتبه سایت فقط نمی‌تونه به این دلیل باشه و باید سایت‌تون رو آنالیز کنید که چه کارهایی انجام شده برای سئو ممکنه ایراد از جای دیگه باشه پس اول سئو سایت‌تون رو بررسی کنید ببینید جایی به مشکل خورده یا نه بعد بک لینک هایی که براتون زدن رو بررسی کنید و هر بک لینک مشکل داری رو دیساوو کنید البته سفارش بک لینک به این صورت معمولا دردسر داره که دوباره باید بشینید ببنید بک لینک هایی که زدن کیفیت داره یا نه

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.