0
09211252701

بهبود سئو وردپرس برای رسیدن به صفحه اول گوگل

بیشتر سایت‌های ایرانی و فارسی زبان با سیستم مدیریت محتوای وردپرس طراحی و راه اندازی شده‌اند و سئو سایت یکی از روش‌های بسیار خوب دیجیتال مارکتینگ برای افزایش ترافیک سایت است و در این مقاله به شما درباره بهبود سئو وردپرس و راهکارهای آن توضیح خواهم داد.

هر سیستم مدیریت محتوایی مزایا و معایب خاص خود را دارد اما وردپرس به دلیل متن باز و رایگان بودن برای استفاده مردم محبوب و پر طرفدار است همچنین به دلیل تنوع بسیار بالای قالب‌ها و افزونه‌های وردپرسی همچنان در حال رشد است.

افزونه سئو وردپرس برای بهبود بهبنه سازی ووکامرس

برای بهبود سئو وردپرس شما باید با افزونه‌ سئو وردپرس نیز آشنا باشید و یکی از این افزونه‌ها را روی سایت‌تان نصب کنید که این افزونه‌ها جعبه ابزاری برای بهینه سازی سایت شما هستند که در ادامه در مورد افزونه رنک مث و یواست سئو بیشتر توضیح خواهم داد.

۳ راهکار بهبود رتبه سایت وردپرس

برای بهینه سازی سایت وردپرس ۳ راهکار کاربردی و عملی برای شما توضیح دادم تا بتوانید رتبه‌های خود در موتور جستجوی گوگل بهبود بدهید و در نتیجه می‌دانید که ورودی و ترافیک سایت شما افزایش پیدا می‌کند که این هدف بیشتر سایت‌ها است.

۱. تنظیم افزونه سئو

همانطور که در بالاتر به آن اشاره کردم برای بهینه سازی سایت وردپرسی باید افزونه‌های مربوط به سئو وردپرس را در سایت به خوبی پیکربندی کرده باشید تا جلوی خطاها در سئو تکنیکال گرفته شود در صورتی که تنظیمات این افزونه دارای نقص باشد به راحتی رتبه‌های سایت شما افت می‌کنند.

بهینه سازی آدرس صفحات : در سئو URL نقش مهمی را ایفا می‌کنند و شما به عنوان مدیر یا سئوکار سایت باید برای هر URL نقشی مشخص کنید که طبق آن نقش در استراتژی سئو سایت شما هر صفحه اولویت بندی می‌شود و هر آدرس با یک کلمه کلیدی مشخص ثبت می‌شود.

در صورتی که این آدرس‌ها دچار مشکل شوند یا به درستی تغییر داده نشود سایت شما به سرعت افت خواهد کرد و باعث گیج شدن کاربران و خزنده‌های موتور جستجوی گوگل می‌شود.

در مقاله ووکامرس چیست در مورد این افزونه قدرتمند فروشگاه ساز صحبت می‌کنیم.

متا تگ صفحات :‌ در هر صفحه کدهایی وجود دارند که با خزنده‌های گوگل صحبت می‌کنند و اجازه دسترسی یا عدم دسترسی به این خزنده‌ها می‌دهند که به اصطلاح زمانی که دسترسی به صفجه‌ای نداشته باشد این صفحه به عنوان صفحه No-Index شناخته می‌شود که گوگل صفحات نو ایندکس را نادیده می‌گیرد و در نتایج خود نمایش نمی‌دهد.

۲. افزایش سرعت سایت وردپرس

اگر شما با سئو آشنا هستید درباره موضوع سرعت سایت و تجربه کاربری (UX) می‌دانید که این تجربه کاربری خوب باعث می‌شود کاربرانی که وارد سایت می‌شوند از فعالیت در سایت لذت ببرند و به راحتی به دنبال هدف سایت بروند.

یکی از موارد مهم در سئو تکنیکال و تجربه کاربری هر سایت تلاش برای افزایش سرعت سایت است که با افزایش سرعت نتایج درخواست‌های کاربر در سایت شما سریع پاسخ داده می‌شود و این جلوی افزایش نرخ پرش (Bounce Rate) را می‌گیرد.

فعال سازی کش : سیستم کش برای هاست و سایت مانند موشک عمل می‌کند و سرعت سایت شما رو افزایش می‌دهد با فعال سازی کش هاست شما در مرورگر نسخه‌ای آماده از سایت تهیه می‌کند و به صورت موقت ذخیره می‌کند تا در صورت ارسال شدن درخواست کاربر و ورود او به سایت نسخه کش شده سایت به کاربر نمایش داده می‌شود.

افزونه‌های متنوعی برای فعال سازی سیستم کش روی سایت وردپرس شما وجود دارند که سرعت سایت را افزایش می‌دهند اما توصیه من به شما نصب افزونه Wp-Rocket است که یکی از قدرتمندترین افزونه‌های فعال ساز کش سایت روی نسخه موبایل و دسکتاپ است.

البته افزونه‌های دیگری هم طراحی و منتشر شده‌اند که به عنوان رقیب سر سخت برای افزونه موشک وردپرس شناخته می‌شوند اما این افزونه‌ها مانند کش سریع وردپرس و افزونه لایت اسپید کش به خوبی موشک وردپرس محبوب نیستند و این افزونه توانسته تعداد مشتریان خود را افزایش دهد.

بهینه سازی تصاویر : برای بازاریابی محتوایی و افزایش فروش در سایت باید از تصاویر خوب و منحصر به فرد استفاده کنید منظور از منحصر به فرد یعنی تصاویر سایت شما در جای دیگری از قبل استفاده نشده باشد و شما عکس سایت دیگری را روی سایت خود بارگذاری نکنید.

برای بهینه سازی تصویر و کاهش حجم آن چندین روش وجود دارد که به نظر من بهترین روش آن این است که شما قبل از بارگذاری تصویر روی سایت‌تان آن را با استفاده از ابزارهای قوی و خوبی مانند سایت tinypng.com که یک ابزار بسیار عالی برای کاهش حجم تصاویر سایت است بهینه کنید و از افزایش سرعت سایت خود لذت ببرید.

برای بهبود سئو وردپرس و هر سایت دیگری بهینه سازی و کاهش حجم تصاویر سایت ضروری است.

اما روش دیگری نیز وجود دارد که آن نصب افزونه‌های بهینه ساز تصاویر است که زمانی که شما تصویری را به سایت خود اضافه می‌کنید به صورت خودکار این تصویر برای شما بهینه سازی می‌شود و حجم آن کاهش پیدا می‌کند مانند افزونه Shortpixel که افزونه‌ای بسیار قوی برای کاهش حجم تصاویر سایت است.

از مزیت دیگر این ابزارهای قدرتمند کاهش حجم تصویر بدون افت کیفیت آن است.

ALT تصاویر : متن جایگزین برای هر تصویر به خزنده‌های گوگل کمک می‌کند تا درک کنند که تصویر مورد نظر درباره چه موضوعی است و اضافه کردن متن جایگزین برای هر تصویر ضروری است تا سئو تصاویر شما بهبود پیدا کند.

برای اضافه کردن متن جایگزین هر تصویر در وردپرس زمانی که تصویری را بارگذاری می‌کنید در سمت چپ خود جایگاهی برای وارد کردن متن جایگزین تصویر مورد نظر مشاهده می‌کنید البته در صورتی این امکان در سیستم مدیریت محتوای شما وجود ندارد وردپرس خود را بروز رسانی کنید.

بهبود سئو وردپرس با بهینه سازی تصاویر ممکن می‌شود اما متن جایگزین ارتباطی با افزایش سرعت سایت ندارد اما نکته‌ای کلیدی است.

قالب و افزونه نامناسب : وردپرس به دلیل متن باز و رایگان بودن پر استفاده است و برنامه نویسان و طراحان زیادی برای این سیستم مدیریت محتوا قالب‌ها و افزونه‌های قوی و کاربری تولید کرده‌اند.

اما بعضی از این قالب‌ها و افزونه‌ها برای سایت مناسب نیست چون به خوبی برنامه نویسی نشده یا مدت زیادی است که دیگر بروز رسانی نشده است و نصب این‌ها روی سایت تاثیر منفی روی سرعت و سئو سایت می‌گذارد پس دقت کنید که از چه قالب و افزونه‌ای روی وب سایت وردپرس خود استفاده می‌کنید.

۳. روی تجربه کاربری تمرکز کنید

سئو مدتی است که کاملا تغییر کرده دیگر با هوشمند شدن گوگل و پیشرفت الگوریتم‌های خوانش محتوا سعی می‌کند دقیقا درک کند که مطلب نوشته شده یا این تصویر در مورد چه چیزی صحبت می‌کند و آیا محتوایی سالم و جامع است یا محتوایی ضعیف که کاربران را ناراضی می‌کند.

تجربه کاربری در بهبود وضعیت وردپرس

بهبود تجربه کاربری وردپرس روی کاهش رتبه الکسا نیز تاثیر می‌گذارد.

با پیشرفت گوگل و توانایی دقیق خواندن هر محتوا حال دیگر تجربه کاربری هر صفحه را با دقت بررسی می‌کند شما اگر با گوگل آنالیتیکس کار کرده باشید می‌دانید که گوگل آمار لحظه‌ای سایت ما را دارد و کاربران را تحلیل می‌کند که چه رفتار و واکنشی در سایت ما دارند.

اگر سایت شما نامناسب باشد و به گونه‌ای طراحی شده باشد که کاربران نتوانند به سادگی در آن فعالیت کنند سئو سایت شما ضعیف خواهد شد و رتبه‌های سایت شما کم کم از دست خواهند رفت.

تا به اینجا احتمالا منظور از تجربه کاربری را درک کرده‌اید اما اگر بخواهم واضح‌تر توضیح بدهم تجربه کاربری که در زبان انگلیسی به آن user experience می‌گویند و مخفف آن UX می‌شود که در فضای وب فارسی نیز احتمالا مطالبی در مورد آن خوانده‌اید.

به طور ساده و خلاصه سایتی تجربه کاربری خوبی دارد که کاربری که وارد آن می‌شود بتواند هدف خود را دنبال کند داخل سایت گیج نشود به هر قسمت از سایت به طور ساده دسترسی داشته باشد و از فعالیت در سایت ما لذت ببرد.

برای بهبود سئو وردپرس این تجربه کاربری بسیار مهم است همچنین که در سیستم مدیریت محتوای وردپرس سایت کمی سنگین می‌شود باید به فکر حذف افزونه‌ها و قالب‌های اضافه باشید تا سرعت سایت کاهش پیدا نکند.

سایت را ساده و تمیز نگه دارید : برای بهبود تجربه کاربری سایت وردپرس باید به متخصص UX مراجعه کنید اما برای شروع بهتر است سایت خود را کاملا ساده با فضای خالی زیاد طراحی کنید و دور استفاده از متن‌های پیچیده و شلوغ را در صفحه خط بکشید.

نتیجه گیری

برای بهبود سئو وردپرس در این مقاله ۳ راهکار خوب و عملی توضیح دادم که امیدوارم برای سایت شما مفید باشد اما دقت کنید که برای انجام سئو خارجی عجله نکنید و بعد از تولید محتوا و سئو داخلی خوب به سراغ ساخت بک لینک و سیگنال از شبکه‌های اجتماعی بروید.

ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.